Rządowy program pomocy uczniom niepełnosprawnym w formie dofinansowania zakupu podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych w latach 2023-2025

Rządowym programem pomocy uczniom w roku szkolnym 2023/2024 objęci zostaną uczniowie:
1.słabowidzący, 2.niesłyszący, 3.słabosłyszący, 4.z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, 5.z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, 6.z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją,
7. z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera, 8. z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność wymieniona wyżej – posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Program jest pomocą w formie dofinansowania zakupu podręczników do zajęć edukacyjnych:

• z zakresu kształcenia ogólnego, materiałów edukacyjnych do kształcenia ogólnego oraz materiałów ćwiczeniowych jest udzielana uczniom uczęszczającym w roku szkolnym 2023/2024 do branżowej szkoły I stopnia, technikum, liceum ogólnokształcącego, branżowej szkoły II stopnia;
  • pomocą w formie dofinansowania zakupu materiałów edukacyjnych do kształcenia zawodowego dla uczniów uczęszczających w roku szkolnym 2023/2024 do branżowej szkoły I stopnia, technikum, branżowej szkoły II stopnia.

Dofinansowanie zakupu podręczników wynosić będzie:

• dla uczniów uczęszczających do branżowej szkoły I stopnia – do kwoty 390 zł;
  • dla uczniów uczęszczających do technikum – do kwoty 445 zł.

Pomoc  jest udzielana na wniosek rodziców ucznia (prawnych opiekunów) albo pełnoletniego ucznia, albo na wniosek nauczyciela, pracownika socjalnego lub innej osoby, za zgodą rodziców ucznia (prawnych opiekunów) albo pełnoletniego ucznia.

Wniosek składa się do Dyrektora Szkoły, do której uczeń będzie uczęszczał w roku szkolnym 2023/2024 w terminie ustalonym przez Prezydenta Miasta Zamość (5 września 2023 r.) .

Do wniosku należy dołączyć kopię orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego. Wniosek jest do pobrania u pedagoga szkolnego, który również udziela informacji
na temat szczegółowych warunków programu.

W przypadku zakupów indywidualnych, dowodem zakupu podręczników, materiałów edukacyjnych lub materiałów ćwiczeniowych jest faktura VAT wystawiona imiennie na ucznia lub opiekunów ucznia, rachunek, paragon lub oświadczenie o zakupie odpowiednio tych podręczników, materiałów edukacyjnych lub materiałów ćwiczeniowych.