ODDZIAŁ PRZYGOTOWANIA WOJSKOWEGO

Rok szkolny 2023/2024

Miasto Zamość, organ prowadzący Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Zamościu, w którym utworzono oddział przygotowania wojskowego, otrzymał kolejne wsparcie w formie dotacji celowej do:
– zakupu wszystkich elementów ubioru dla każdego ucznia oddziału przygotowania wojskowego rozpoczynającego naukę w klasie pierwszej,
– realizacji programu szkolenia w oddziałach przygotowania wojskowego.

Dofinansowanie ze środków budżetu państwa w formie dotacji celowej: 31 320 zł.
Całkowita wartość: 39 150 zł.

Zestaw elementów ubioru dla każdego ucznia oddziału przygotowania wojskowego rozpoczynającego naukę w klasie pierwszej zwany „pakietem ubiorczym ucznia OPW” obejmuje:
– Bluza i spodnie Ubioru Mundurowego Ucznia wg. Wymagań Technicznych 27 kpl.
– Koszulka T-shirt w kolorze jednolitym dla szkoły 54 szt.
– Beret w kolorze granatowym typu midnight blue o barwie numer 191970/2525112 według kodu kolorów RGB 27 szt.
– Zestaw oznak regulaminowych do ubioru 27 kpl.
– Bluza ocieplana wykonana z materiału typu polar w kolorze jednolitym dla szkoły 27 szt.
– Plecak taktyczny o pojemności 25 litrów w kolorze czarnym 27 szt.
– Rękawice zimowe w kolorze czarnym 27 kpl.
– Czapka zimowa w kolorze czarnym 27 szt.

ODDZIAŁ PRZYGOTOWANIA WOJSKOWEGO

Rok szkolny 2022/2023

Minister Obrony Narodowej udzielił Miastu Zamość – jako organowi prowadzącemu szkoły ponadpodstawowe – zezwolenia na utworzenie od 1 września 2022 roku Oddziału Przygotowania Wojskowego w Technikum Nr 2 wchodzącym w skład Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Zamościu w zawodzie technik mechanik.

Program szkolenia realizowany w oddziale przygotowania wojskowego obejmuje:
– szkolenie zasadnicze w klasach I – IV, w trakcie którego są realizowane zajęcia teoretyczne i praktyczne,
– obóz szkoleniowy w klasie V, w trakcie którego są realizowane zajęcia praktyczne.

Zajęcia praktyczne będą realizowane przez patronacką jednostkę wojskową tj. 3.Zamojski Batalion Zmechanizowany.

Program szkoleniowy realizowany w oddziale przygotowania wojskowego obejmuje cztery bloki tematyczne:
– podstawy wychowania wojskowego: regulaminy wojskowe, musztra, wiedza o SZRP, profilaktyka i dyscyplina wojskowa;
– szkolenie bojowe: taktyka, szkolenie strzeleckie, rozpoznanie wojskowe, szkolenie inżynieryjno-saperskie, OPBMR, POPL, łączność, terenoznawstwo, ochrona i obrona obiektów, zajęcia sprawnościowe, szkolenie medyczne, zajęcia podsumowujące;
– szkolenie logistyczne: budowa i eksploatacja uzbrojenia i sprzętu wojskowego, zabezpieczenie logistyczne, ochrona środowiska, profilaktyka pożarowa i BHP;
– szkolenie z wybranych przepisów prawa: przepisy ogólne dotyczące służby wojskowej, ochrona informacji niejawnych.

Miasto Zamość, organ prowadzący Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Zamościu, w którym utworzono oddział przygotowania wojskowego, otrzymał wsparcie w formie dotacji celowej do:
– zakupu wyposażenia specjalistycznego dla całego oddziału przygotowania wojskowego służącego do realizacji programu szkolenia w oddziałach przygotowania wojskowego,
– realizacji programu szkolenia w oddziałach przygotowania wojskowego.

Dofinansowanie ze środków budżetu państwa w formie dotacji celowej: 76 216 zł.
Całkowita wartość: 95 270 zł.

Zestaw wyposażenia specjalistycznego dla całego oddziału przygotowania wojskowego zwany „pakietem szkoleniowym OPW” obejmuje:
– Kamizelka taktyczna 28 szt.
– Gumowa atrapa karabinka z pasem nośnym 20 szt.
– Replika hełmu balistycznego 28 szt.
– Busola 5 szt.
– Okulary ochronne 28 szt.

– Broń pneumatyczna z akcesoriami 5 szt.
– Replika pistoletu ASG 3 szt.
– Kabura do repliki pistoletu ASG 3 szt.
– Maska ochronna do broni pneumatycznej  8 szt.
– Maska przeciwgazowa 2 szt.

– Łopatka piechoty 10 szt.
– Komplet do kwalifikowanej pierwszej pomocy 1 kpl.
– Nosze medyczne 1 kpl.

– Staza taktyczna 5 szt.
– Radiotelefon PMR (w zestawie) 10 szt.
– Przybory do walki wręcz (gumowe atrapy noża, pistoletu saperki – po 10 szt., ochraniacz na głowę – 10 szt.) 1 kpl.
– Makieta broni szkoleniowej – karabinka rozbieralnego systemie AK 2 szt.
– Replika granatu ręcznego – treningowego lub szkolnego 6 szt.

– Kurtka ucznia 28 szt.
– Lornetka 2 szt.
– Latarka czołowa 28 szt.
– Nóż typu wojskowego 28 szt.

– Bluza i spodnie Ubioru Mundurowego Ucznia wg. Wymagań Technicznych 28 kpl.
– Koszulka T-shirt w kolorze jednolitym dla szkoły 56 szt.
– Beret w kolorze granatowym typu midnight blue o barwie numer 191970/2525112 według kodu kolorów RGB 28 szt.
– Zestaw oznak regulaminowych do ubioru 28 kpl.
– Bluza ocieplana wykonana z materiału typu polar w kolorze jednolitym dla szkoły 28 szt.
– Plecak taktyczny o pojemności 25 litrów w kolorze czarnym 28 szt.
– Rękawice zimowe w kolorze czarnym 28 kpl.
– Czapka zimowa w kolorze czarnym 28 szt.